Herdenking Marcinelle

Van de 262 mijnwerkers die bij de ramp het leven lieten, kwamen er 33 uit het Hageland en de Zuiderkempen. Op het kerkhof van Betekom werden elf slachtoffers, waaronder vier uit Betekom, in een massagraf begraven.

Twee monumenten houden de herinnering aan de ramp levend. Het monument op de begraafplaats dateert van 1958 en stelt een mijnwerkerslamp voor. Het bronzen beeldhouwwerk ‘Stilte’ aan het Scharpéhuis kwam er naar aanleiding van de herdenkingsplechtigheden in 2006 en werd gemaakt door kunstenaar Roger De Haes.

In deze artikelenreeks geven we de lezer in vijf afleveringen wat meer inzicht in de gebeurtenissen en leggen we het belang uit voor de regio en voor Begijnendijk in het bijzonder. We staan ook stil bij enkele persoonlijke verhalen. De artikelenreeks is gebaseerd op verschillende teksten van verschillende auteurs en zal eind 2026 leiden naar een meer uitgebreide publicatie. Dit alles kadert in de 70ste verjaardag van de gebeurtenissen in Marcinelle.

Leden van de redactieraad: Geert Andries (GADC), Frans Wijns, Soerayka Wijns, Johan Breugelmans (HAKVH), Vic Bernar, Tuur De Bruyn (IOED WinAr) en Tim Vanderbeken (IOED WinAr).